מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  חובה על רוכבי האופניים החשמליים לחבוש קסדה בכל גיל ובכל דרך

  13/01/2019
  הגדל

  צעד נוסף להגברת בטיחותם של רוכבי האופניים. החל מ- 9/1/19,  חלה חובה על רוכבי האופניים החשמליים, לחבוש קסדה בעת רכיבה, בכל גיל ובכל הכבישים. זאת, במסגרת תכנית לאומית שיזם משרד התחבורה, שנועדה להגביר את בטיחותם של רוכבי האופניים החשמליים. 

  החוק החדש, שאושר לפני מספר ימים בכנסת ופורסם ברשומות, מחייב מעתה את כל רוכבי האופניים החשמליים לחבוש קסדה בעת הרכיבה, בכבישים עירוניים ובינעירוניים. הקנס בגין אי חבישת קסדה בעת הרכיבה על אופניים חשמליים עומד כיום על 250 ₪, ובקרוב הוא צפוי לגדול ל-1,000 ₪. 

  תקנה ישנה- עד כה החוק חייב את רוכבי האופניים החשמליים לחבוש קסדה בכבישים בינעירוניים בלבד. בכבישים עירוניים חלה החובה בחבישת קסדה על רוכבי אופניים עד גיל 18 בלבד. מעתה חלה חובת חבישת קסדה על כל רוכבי האופניים בכל גיל ובכל דרך. הרכיבה על אופניים חשמליים מותרת על פי חוק מגיל 16 ומעלה. נושא השימוש באופניים החשמליים הוסדר בתקנות עוד בשנת 2014. על פי התקנות כיום, ניתן לרכב על אופניים חשמליים בעלי הספק מירבי של 250 וואט, שמהירות נסיעתם אינה עולה על 25 קמ"ש. כמו כן, נקבעה חובת התקנה של אביזרי בטיחות באופניים החשמליים.

  התכנית הלאומית להגברת בטיחותם של רוכבי האופניים החשמליים ומשתמשי הדרך, כוללת: מבחן ייעודי לרוכבי אופניים חשמליים, איסור לבצע שינויים באופניים החשמליים והחמרת האכיפה והענישה על עבירות אלה.

  הביקוש ההולך וגדל לאופניים חשמליים בישראל ומעורבותם בתאונות קטלניות ועם נפגעים, הגביר את הצורך בשמירה על בטיחותם של הרוכבים. על פי ההערכות, ישנם כיום יותר מ-200 אלף אופניים חשמליים בישראל. באשר לאכיפה,  לפני שנתיים הורחבו סמכויות האכיפה על רוכבי אופניים חשמליים גם לפקחי הרשויות המקומיות בכל הארץ.

   

  עבור לתוכן העמוד