מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  נחנך מרכז ניסויים ראשון בישראל לתחבורה חכמה ואוטונומית

  11/10/2017
  הגדל

  מרכז ניסויים לטכנולוגיה מתקדמת לבטיחות נחנך בישראל.

   

  מדובר בקטע כביש חדש שהוקם במסגרת פרויקט כביש 531, המחבר בין כביש החוף (כביש 2) לדרך נתיבי איילון (כביש 20). אתר הניסויים כולל קטע דרך סטרילי באורך של כקילומטר וחצי וברוחב של 17 מטרים, המדמה כביש מהיר בן שלושה מסלולים.אתר הניסויים שהוקם על ידי חברת נתיבי איילון, הוא האתר הראשון בישראל שישמש מרכז ניסויים עולמי לתחבורה חכמה ואוטונומית. מרכז ניסויים, המאגד בתוכו מכלול של אתרי ניסוי, בעלי מאפיינים ייחודיים ומגוונים, הוא פתרון ייחודי וחדשני בעולם, המאפשר לחברות שונות לבצע ניסויים בתנאים מיטביים ובזמן שיא, ובכך לקצר את זמני הפיתוח של המערכות השונות.

  משרד התחבורה משקיע משאבים רבים ביצירת תשתיות מתקדמות שנועדו לסייע במאבק בתאונות הדרכים ולהגדיל את רמת הבטיחות בכביש. שילוב טכנולוגיות תחבורה מתקדמות, נועדו להפחית משמעותית את המעורבות של הגורם האנושי בתאונות דרכים.

   

  משרד התחבורה, ערך מיפוי של תשתיות כבישים ברחבי הארץ, לצורך איתור אתרים המתאימים לניסויים בכלי רכב אוטונומיים ותחבורה חכמה. חלק מהכבישים נמצאים בשלבים אחרונים של סלילה אך טרם נפתחו לתנועה. בקרוב יוכשרו אתרים נוספים לביצוע ניסויים. בין האתרים הנבחנים חניון הנתיב המהיר בכניסה לתל אביב ומנהרות כביש 6 שנכרו צפונית לעין תות.

   

  משרד התחבורה, מנהל מגעים עם מספר רשויות מקומיות להקמת אתרי ניסויים אוטונומיים בתחומם, בהם חניון האצטדיון העירוני בנתניה, כביש המוביל למטמנה באשדוד וכן בקטעי דרך בתל אביב ובאילת. חלק מקטעי כביש אלה ישמשו כאתרי ניסוי לתקופה זמנית עד להשלמת הכביש.


  חברות שיבצעו ניסויים באתר

  עשרות חברות מובילות מהארץ והעולם צפויות לערוך ניסויים באתר החדש. בין החברות הראשונות שהחלו היום לבצע ניסויים במערכות בטיחות חדשות וחכמות באתר: חברות ARGUS,NEXARMOBILEYEGENERAL MOTORS,VALERANN ו- INNOVIZ.

   

  חברת נקסר פיתחה אפליקציה חדשנית המתחברת לטלפון החכם ולמצלמות אלחוטיות ברכב ויוצרת מערכת דו-שכבתית למניעת תאונות דרכים. המערכת מתריעה מפני התנגשות ב-360 מעלות, באמצעות רכיב בינה מלאכותית המאפשר זיהוי מצבי סיכון בנהיגה ורשת תקשורת בין כלי רכב שונים.

   

  חברת אינוויז ערכה הדגמה של רכב אוטונומי הסורק באמצעות פיתוח המבוסס על חיישן לידאר ייחודי ומציג תמונה תלת מימדית של סביבת הרכב בזמן אמת וברמת דיוק גבוהה משמעותית מהטכנולוגיות הקיימות כיום.

   

  חברת ארגוס, החברה הגדולה בעולם לאבטחת מידע של כלי רכב פרטיים, הציגה יכולות הגנה כנגד פריצות סייבר באמצעות טכנולוגיות מתקדמות, וניהול הרכב בסייבר ובסביבה חיה. זאת, במסגרת התקפת דמה של סייבר על לוח שעונים של רכב אוטונומי, שנוטרלה במהלך הניסוי.

   

  חברת מובילאיי הציגה יחד עם חברת אינטל, פיתוח חדש המפענח את שדה הראייה בכביש ומספק מפות לנהיגה ברכב אוטונומי מתקדם. חברת ג'נרל מוטורס השיקה רכב חשמלי חדש מתוצרתה, הכולל גלאים ותוכנה ייחודית המאפשרת יכולות אוטומציה גבוהות במיוחד.

   

  חברת וואלראן הציגה מערכת סנסורית חכמה המוטמעת בכביש ומספקת מידע בזמן אמת על מצב הכביש ותנועת הרכבים. המערכת מתריעה על סכנות, יוצרת ייעול בזרימת התנועה ומנחה רכבים אוטונומיים בתנאים סביבתיים קשים.

   

  משרד התחבורה הזמין חברות פיתוח בארץ ובעולם לקחת חלק בסדרת הניסויים המתוכננים באתרי הניסויי. "הידע שיצטבר במרכזי הניסויים, ישולב על ידי משרד התחבורה בתכנון פרויקטים ארציים ובפיילוטים טכנולוגיים, במטרה להתמודד טוב יותר עם עומסי התנועה בכבישים", אמר השר כץ.

   

  ראש מנהלת תחליפי דלקים ותחבורה חכמה במשרד רוה"מ, ד"ר ענת בונשטיין ציינה כי תכנית הלאומית לתחבורה חכמה חרטה על דגלה לקדם את התעשייה והטמעת פתרונות של תחבורה חכמה. "מרכז הניסויים הוא נדבך חשוב בתכנית זו ואני מברכת את השר על קידום המרכז", הוסיפה בונשטיין.

   

  עבור לתוכן העמוד