מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  מעודדים בטיחות ברכב משומש

  7/08/2017
  הגדל

  צעד משמעותי במאבק בתאונות הדרכים. ועדת הכספים של הכנסת אישרה ביום  6/8/17 את תכניתו של שר התחבורה והמודיעין, להעניק הנחה בגובה של 1,500 שקלים, באגרות הרישוי השנתיות לכלי רכב שיותקנו בהם מערכות בטיחות מצילות חיים.

  ההנחה תינתן לכלי רכב פרטיים ומסחריים עד 3.5 טון, משנת ייצור 2000 ומעלה שנרשמו בארץ עד ל-1 במאי 2017. מדובר בהתקנת שתי מערכות בטיחות לפחות, הכוללות, מערכת בקרת סטייה מנתיב ומערכת שמירת מרחק מלפנים. החברות שקיבלו הרשאה להתקנת המערכות נדרשות להתחייב על מחיר מירבי שלא יעלה על 2,100 ₪. מחיר זה יפורסם באתר האינטרנט של משרד התחבורה במטרה ליצור תחרות בין החברות, שתתמקד על שיעור ההשתתפות של האזרח. כך לדוגמא, חברה שתציע את המערכות במחיר של 1,500 ₪, תאפשר לאזרח לקבל הנחה בגובה מלוא עלות המערכת.

  בנוסף יצוין כי חלק מחברות הביטוח מעניקות כיום הנחות בביטוח לבעלי רכב שהתקינו מערכות בטיחות ברכבם, כך שלהערכת משרד התחבורה, בעל הרכב יוכל לקבל למעשה את מלוא ההחזר עבור התקנת המערכות. מדובר במערכות התרעה חדישות לשמירת מרחק וסטייה מנתיב, התורמות לבטיחות בדרכים ומאפשרות לצמצם באופן משמעותי את מעורבותם של כלי הרכב בתאונות הדרכים. רבות מהתאונות נגרמות כתוצאה מהסחת דעת של הנהגים, ולמערכות מצילות חיים יש יכולת למנוע את מרביתן של תאונות אלה. 

  על פי התקנות, נהג שיתקין ברכבו את שתי המערכות יהנה מהנחה של עד 1,500 ₪  בתשלום אגרות רישוי הרכב, שתתפרס על פני שלוש שנים. בשנתיים , יקבל בעל הרכב הנחה בגובה של עד 700 ₪  באגרות הרישוי, בכל שנה, ובשנה השלישית יקבל הנחה בגובה 100 ₪  נוספים.

  הממשלה הקצתה למשרד התחבורה תקציב בסכום של 180 מיליון ₪,  שיאפשר הענקת הנחות בגין התקנת מערכות בטיחות עבור 120 אלף כלי רכב משומשים. הכוונה לבקש בעתיד ממשרד האוצר תקציב נוסף שיאפשר להגדיל את מספר כלי הרכב בהם יותקנו מערכות בטיחות מצילות חיים.

  מי שיתקין את המערכות בתקופה של 60 יום לפחות ממועד חידוש הרישיון יקבל את ההחזר הראשון כבר באגרת הרישוי הקרובה. מי שיתקין בטווח זמן קטן יותר מחודשיים, יזוכה בהחזר האגרה בשנה שלאחר מכן.

  החל מ-1 בינואר 2018 יחויב כל רכב חדש, המיובא לישראל, להצטייד במערכות התרעה למניעת תאונות. כיום מותקנות המערכות הללו, בכ-60% מכלי הרכב הפרטיים המיובאים לארץ.

  מ-1 בנובמבר 2016, מחויבים בהתקנת מערכות הבטיחות, מערכות התרעה לסטייה מנתיב ושמירת מרחק, גם אוטובוסים ומשאיות משנת ייצור 2012 ואילך.

  עבור לתוכן העמוד